باتری دوراسل


چــو آن دو بودند گــرم زد و خـورد،
ســویــی آمــد و دخــتره را بــُـرد!

«افراد دست ­اندرکار تبلیغات بسیار خوب می‌دانند که برای فروش اجناسی که مردم واقعا نیازی به آنها ندارند باید آنها را متقاعد کنند که با خرید آن کالا چیزی به نظر آنها یا نظر دیگران درباره‌ی آنها اضافه شود! به بیان دیگر بر حسی که از خودشان دارند می‌افزایند».

در حالی که این عبارت در سرم بود، خود را در مقابل کالایی در بازار یافتم. یک باتری دوراسل بزرگ در یخچال و کنار نوشیدنی‌های انرژی‌زا بود. بی‌اختیار باتری دوراسل که مفهوم دوام و انرژی بیشتر را داشت به یادم آمد. رنگ مشکی با سَرِ مِسی­رنگ، «حتی بانی­ خرگوشه» خرگوشی که همیشه می‌نوازد و هرگز خسته نمی‌شود! نوشته‌ی سفید بزرگ، همه‌ی آنها علائمی شناخته شده بودند که خاطرات را بیدار می‌کردند. واقعیت این است که مفاهیمی که ما به عنوان یک خریدار در سر داریم، مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی بوده که یک برند در طی سال‌ها در ذهن ما پرورانده است.
انجام خط تفاوت مدیریت ارتباطات بازاریابی، به زبان ساده یعنی مخاطب وقتی یک علامت را می‌بیند، باری از معانی و خاطره در ذهن را به یاد می‌آورد!
نگارنده در این مقاله به این موضوع می‌پردازد که در دنیای ارتباطات امروز بسیار سخت است که جایگاهی مثل دوراسل را به وجود بیاوریم و حالا یک نوشابه‌ی انرژی زا می‌آید و با زیرکی این هویت را از آن خود می‌کند.

خرگوش باطری دوراسل


بدون شک ممکن است بخری. بسیار شبیه خارجی‌ها بود اما بعد که آن را خواندم متوجه شدم تولید یک شرکت ایرانی است. سؤال اینجاست! آیا گسترش برند در هر کالایی حتی چینی، حیرت‌انگیز (از نظر Mix & Match ) درست است؟ انرژی باتری را به محتوای آن ربط دهیم! از خود پرسیدم یعنی این را دوراسل درست کرده؟ اگر اینطور است دوست ندارم. «یعنی آب ­اسیده!» اما اگر یک نوشیدنی است که خواسته از این شوخی برای جلب نظر استفاده کند، آیا با اجازه و همکاری دوراسل بوده؟
به منابع بین‌المللی رجوع کردم و به تولید واقعی در جمهوری چِک برخوردم.
تاریخچه‌ی دوراسل:
دوراسل از ملاقات دو نفر و به هم پیوستن دانش و امکانات آنها در سال 1920م شکل گرفت، ولی در سال 1964 این نام به بازار معرفی شد. این نام ترکیبی است از دو کلمه‌ی (Durable+Cell )، (باتری + دوام) تولیدات این نام به همه‌ی شاخه‌های مورد نیاز انرژی‌های کوچک گسترش یافته، از باطری‌های کوچک تا چراغ­ قوه و باطری‌های موبایل و...
در سال 2009 بزرگ‌ ترین شرکت کالاهای مصرفی بسته‌ بندی­شده در جهان، با بهره‌ برداری شرم‌آوری که موجب آسیب به برند دوراسل شده، روبه‌رو شد!

باطری دوراسل

 

وکلای شرکت دوراسل در تلاش هستند که این شرکت، تولید این نوشیدنی را متوقف سازد. این شرکتِ زیرک نام خود را در جمهوری چِک به ثبت رسانده و کالا را در شهرها و کشورهایی که دوراسل کمترین حضور فعال و قانونی دارد، پخش می‌کند.
این نوشیدنی با هویتی از دوراسل یعنی (شکل و رنگ‌های مشکی و مسی و نام نوشته) محصول را روانه‌ی بازار کرد.

این شباهت، خریداران را گول زده و آنها ادعای اصلی برند دوراسل یعنی (انرژی بیشتر) را به انرژی بیشتر در نوشیدنی مرتبط می‌کنند. دوراسل، در همه­جا قابل اعتماد است، طیف وسیعی از باتری‌ها و وسایل هوشمند با باتری را در بسیاری از کشورهای جهان عرضه می‌کند.
خرگوش نیرومند و پر تحرک دوراسل «بانی» را همه می‌شناسند. او هرگز خسته نمی‌شود و نمی‌ایستد. و طبل خود را می‌کوبد و می‌کوبد.
ارزش‌های برند، به‌وسیله‌ی تلاش گروه‌های بازاریابی زمان زیادی لازم دارد تا در ضمیر ناخودآگاه خریداران ثبت شود. شاید این رویداد یکی از جالب‌ترین پرونده‌های حقوق معنوی باشد. شرکت دوراسل خود را مالک آن فضای ذهنی می‌داند ولی چون این مالکیت جنبه‌ی عینی و مادی ندارد سخت است که سوء استفاده را ثابت کند.
تی.چوی یک وکیل امور تجاری می‌گوید: برای شرکت دوراسل بسیار سخت خواهد بود که حقوق نام را در حوزه‌ی نوشیدنی ثبت کند. آنها هرگز مایل نبودند که به جز باتری و محصولات مرتبط به آن وارد حوزه‌ی دیگری مثل نوشیدنی‌ها بشوند!
او می‌افزاید: دوراسل باید ثابت کند که از قدرتی که برند در بازار دارد و از جایگاهی که در ذهن آنها درست کرده است، استفاده‌ی غیر قانونی شده و این شهرت و موضوع برتری ذهنی را به گروه کالاییِ دیگری ربط داده است!
یکی از مدیران دوراسل در استرالیا می‌گوید: ما به راحتی می‌توانیم ثابت کنیم که چه پتانسیل بزرگی برای این آشفتگی و سردرگمی در ذهن خریداران وجود دارد.
علم ارتباطات یک علم ذهنی است. با ذهن و روح ما در ارتباط است. لوح ذهن ما بر اساس فلسفه‌ی باستان سه گوشه‌ی اصلی دارد. نخست تجربه، دوم خاطره، و سوم خواهش.

 

  1. اول ما تجربه می‌کنیم.
  2. این تجربه برای ما ایجاد خاطره و تصویر می‌کند.
  3. این تصاویر در ما نیازی را به وجود می‌آورند.

این چرخه همواره در ذهن، دو برابر رویداد‌ها و کالا‌ها و... تکرار می‌شود.
نخست، شکلی از یک باتری را دیدم، به آن نیاز پیدا کردم، آن را خریدم، از کارکرد، بسته‌بندی و دوام آن راضی بودم.
دوم، با دیدین بسته‌بندی (نوشیدنی باتری ­شکل) خاطره‌ای از آن باتری در سرم بیدار می‌شود. انرژی بیشتر! تجدید انرژی، از باتری نیرو گرفتن، بزن روشن شو، مفاهیمی است که ذهن با دیدن بسته‌بندی به یاد می‌آورد.
سوم، خواهش نوشیدن و تجربه‌ی انرژی بیشتر، ما را به کنش خرید نزدیک می‌کند!
امروزه علم بازاریابی پیشرفت فراوانی داشته چون دریافته که برای اینکه این چرخه کامل شود و دائما در حال گردش باشد باید در جهت ایجاد خاطره‌های محبوب بکوشد تا نیاز و گزینه‌ی ذهنی در زمان مناسب بر هم منطبق باشند.
آیا دوراسل که از سال 1963م تا کنون در بسیاری از رشته‌های تکنولوژی مرتبط با اساس و عصاره‌ی برند گسترش یافته، به عقلش نمی‌رسید که نوشابه‌ی انرژی ­زا تولید کند؟ پروتئین برای ورزش­کاران!؟ یا خوراکی‌های بسیار مقوی؟!
دوراسل در زمینه‌ی باتری‌های همه­ کاره، باتری‌های مولد انرژی، باتری‌های تخصصی، باتری‌های قابل شارژ، باتری‌های بسیار کوچک پزشکی (سمعک)، باتری‌های خانگی، باتری‌های با دوام برای ماشین و قایق‌های موتوری، طیف وسیعی از محصولات را به بازار داده و با فعالیت‌های حساب­ شده‌ی بازاریابی به این گسترش محصولی و بازار آن فکر کرده است.
آیا چنین شرکتی نمی‌توانسته این کار را انجام دهد. آیا هر چه سود ایجاد کند باید تولید کنیم؟...

Top
با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید