ده فایده‌ی مهم بسته‌بندی


نگاهی بیندازید به همه‌ی چیزهایی که مصرف می‌کنید و در بسته‌بندی به دست شما رسیده است، و ببینید آیا حذف آنها در زندگی شما تفاوتی ایجاد می‌کند؟
تمام ابزارهای برقی و الکترونیکی که پیرامون شماست، حتی لامپ کوچکی که تا وقتی نسوخته به آن توجه چندانی نمی‌کنید، در پوششی از پلاستیک، ابر، چوب، و مقوا به خانه‌ی شما رسیده است.
تیغ ریش‌تراشی، خمیر دندان، دستمال کاغذی، صابون، و دیگر لوازم بهداشتی را که بدون یک یا چند نوع لفاف و بسته‌بندی اصلاً نخواهید خرید، و همچنین بسیاری از مواد غذایی را که در برابر خود می‌بینید و انواع بسته‌بندی‌شده‌ی آنها روزبه‌روز بیشتر می‌شود.
اگر تا پنجاه سال پیش بسته‌بندی در حد کیسه و دستمال و گونی خلاصه می‌شد، امروز غیرقابل تصور است که با خورجینی از اشیاء و مواد بسته ­بندی­ شده­ ی جورواجوری که به‌ طور فله از شهرها و کشورهای دوردست حمل شده از خرید برگردیم. وقتی می‌گویید: «آکبند» (یا به بیان بعضی فروشنده‌ها، «آکِ‌آک») منظورتان چیست؟ خوب، یعنی کاملاً نو و از لای زروَرَق درآمده. اما در ریشه و سابقه‌ی لغوی، این کلمه ربط چندانی به نویی و کهنگی ندارد. آکبند، برگرفته از ریشه‌ی لاتین، کلمه‌ای است که بازرگانان پرتغالی، اسپانیایی، و ایتالیایی با خود آوردند و به معنی بسته‌بندی ­شده برای حفاظت در مقابل آب و رطوبت است. نه در عهد باستان، نه پانصد سال پیش و نه در هیچ زمانی امکان نداشته و ندارد که کالا را ـ شاید به استثنای تیر آهن و الوار و سنگ معدن، آن هم تاحدی ـ بتوان بدون بسته‌بندی مناسب در کشتی بار زد و از این قاره به آن قاره برد. منظره‌ی طاقه‌ی پارچه‌ای را مجسم کنید که چندین ماه روی اقیانوس نم کشیده باشد.
بنابراین وقتی از خرید برمی‌گردیم، خریدهایمان را کف اتاق پهن می‌کنیم و بعد کپه‌ای مقوا و قوطی و جعبه و کیسه‌ی پلاستیک و لفاف نایلون و سلوفان دور می‌ریزیم، نباید بی‌درنگ نتیجه بگیریم که این ظاهراً اضافات، همین دیروز و امروز ابداع شده اند. به سبب چنین تصوری است که صنعت بسته‌بندی با نوعی سوء تفاهم روبه‌روست. در جهان غرب، که تناوب افراط‌ها و تفریط‌ها معمولاً امری عادی تلقی می‌شود، این سوء تفاهم گاه ابعادی افراط‌آمیز می‌یابد ـ مثلاً از سوی طرفداران محیط زیست، قانون‌گذاران، مجریان قانون و مصرفکنندگانی که با ناخوشنودی و اعتراض می‌پرسند آیا برای یک بسته شام یا ناهار، یا حتی کالایی غیرخوراکی مانند یک جفت جوراب، این همه «آفتابه‌ لگن» و پوشش‌های متعدد لازم است؟ حتی کسانی از دست‌اندرکاران خود این صنعت، نیاز به بسته‌بندی ـ یا به گفته‌ی خود آنها، افراط در بسته‌بندی ـ را زیر سؤال می‌برند.
غالباً این افراد برای حل مشکلات محیطی تا آنجا که به جهان بسته‌بندی مربوط می‌شود در پی راهی ساده اند: یا بسته‌بندی را کنار بگذاریم، یا تنها به گونه‌های مشخصی از آن که قابل بازگشت به چرخه‌ی مصرف است و یا دوباره برای تولیدکننده قابل استفاده است اکتفا کنیم.
اما زمانی که این «راه حل» از انگیزه‌ی عاطفی فاصله می‌گیرد و به عرصه‌ی عمل نزدیک می‌شود، مشکلات واقعی بروز می‌کند و آن­گاه است که حمایت از صنعت بسته‌ بندی از سوی کسانی که درک کاملی از این صنعت دارند، ضرورت می‌یابد.

  • با هر ابداعی در تکنولوژی بسته‌ بندی، هم هزینه و هم دورریز مواد اولیه کاهش می‌یابد و در همان حال کارایی، بهداشت، و زیبایی بسته‌ها بالا می‌رود.

تصمیم‌گیری‌های ناآگاهانه و یک‌ سویه بر پایه‌ی مخالفت با بسته‌بندی و انکار مطلق ضرورت آن به زیان سلامت آدمیان، بهداشت عمومی، و حفاظت از محصولات است، به‌ویژه در مورد مواد غذایی، بهداشتی، و دارویی که هم بسیار آسیب‌پذیر و هم حیاتی اند و بد ارائه شدنشان می‌تواند همان‌قدر زیان‌آور باشد که کمبود یا فقدان‌شان.
توزیع فزاینده‌ی محصولات در سطحی جهانی کار بسیار پیچیده‌ای است و غلبه بر محدودیت‌های طبیعی زمان و مکان به برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارد. در بعضی جوامع غرب بر چنین مناظری انگشت می‌گذارند و آنها را بزرگ می‌کنند: هر نفر برای نوشیدن یک جرعه آب، یک لیوان کاغذی از دستگاه آب‌خوری برمی‌دارد و پس از مصرف، آن را در سطل زباله می‌اندازد؛ یا یک شیرینی کوچک در چند لایه آلومینیوم و زرورق پیچیده شده، اما آن لیوان‌های کاغذی و این لفاف‌ها حتی در شرایط عادی که مأموران تخلیه‌ی خاک‌روبه اعتصاب نکرده باشند، ممکن است روزها تلنبار بماند. منتقدان بسته‌بندی می‌گویند هدر دادن منابع طبیعی برای تولید چنین بسته‌بندی‌های نالازمی که محیط زیست را می‌آلایند، هم خلاف عقل سلیم و هم غیر اقتصادی است.
با این همه، کاسه‌کوزه‌ی یک مشکل را نباید به تمامی بر سر پدیده‌ای دیگر شکست و پاسخ یک معضل، معمولاً در حذف نخستین عنصر ظاهراً مزاحمی نیست که به چشم می‌آید. برای سنجش آرای مخالفان بسته‌بندی، به کاربردها و فواید واقعی آن هم توجه کنیم. در زیر، ده فایده‌ی مهم بسته‌بندی را مرور می‌کنیم:

1. بسته‌بندی از حجم زباله‌های شهری می‌کاهد.
از هر کیلو سبزی تازه‌ای که می‌خرید، فقط حدود 350 گرم آن قابل استفاده است. یعنی 650 گرم بقیه بی‌مصرف به زباله‌دانی ریخته می‌شود؛ اما اگر همین سبزی به صورت پاک و بسته‌بندی شده به دست شما برسد، امکان استفاده از بقیه‌ی آن برای خوراک دامی یا کود گیاهی وجود خواهد داشت. افزون بر این، بسته‌بندی کمک می‌کند تا درصد کمتری از محصولات فاسد شود یا آسیب ببیند.
در مثالی دیگر باید گفت، بدون مقواهای محافظ و یونولیت که از کامپیوتر تا فنجان را در آنها بسته‌بندی می‌کنند، بالا رفتن میزان ضایعات، به افزایش هزینه‌ی تمام‌شده‌ی کالا و در نتیجه، به بالا رفتن قیمت آن می‌انجامد.
یک مثال دیگر: در یک تحقیق روشن شد که هر شهروند مکزیکی به‌طور متوسط 40% بیشتر از همتای آمریکایی خود زباله تولید می‌کند. یکی از دلایل آن، استفاده‌ی به مراتب کمتر از مواد غذایی بسته‌بندی‌شده و آماده در مکزیک است. افزون بر این، زباله‌های مکزیک حاوی مقدار زیادی مواد آلی هستند که هدر می‌رود: کله‌ی ماهی، آشغال گوشت و مرغ، پوست میوه، بقایای سبزیجات، و مقدار زیادی غذای فاسد شده که حجم قابل ملاحظه‌ای را تشکیل می‌دهند.

2. امروزه از مواد بسته‌بندی استفاده‌ی صرفه ­جویانه‌تری می‌شود.
کارشناسان محیط زیست می‌گویند بهترین زباله، زباله‌ای است که تولید نشود. امروزه به برکت پیشرفت تکنولوژی، در مقایسه با 20سال پیش، مواد اولیه‌ی به مراتب کمتری در بسته‌بندی به مصرف می‌رسد و از اواسط دهه‌ی 1960میلادی کاهش چشم‌گیری در مقدار مواد مصرفی برای بسته‌بندی پیدا شده است. این کاهش را نمی‌توان تنها به نگرانی از آلودگی محیط زیست نسبت داد. در واقع امر، تولیدکنندگان تمایل زیادی به کاهش هرچه بیشتر و حتی حذف بخشی از مواد مصرفی و در نتیجه، بهای تمام‌شده‌ی کالا و قیمت آن دارند. تحقیق و توسعه در صنایع و ابداع تکنیک‌های جدید به شکلی بسیار گسترده، این امکان را فراهم آورده که طی 18 سال، مقدار کاغذ مصرفی برای بسته‌بندی شیر نزدیک به 23% کاهش یابد. از سال 1977میلادی، بطری پلاستیکی هم 25% سبک‌ تر شده و وزن هر بطری دو لیتری شیر (از جنس P.E.T ) از 68 گرم به 51 گرم کاهش یافته است.
به همین‌سان، در دو دهه‌ی گذشته طراحان بسته‌بندی کوشیده اند ضخامت قوطی‌های آلومینیومی را نیز به حداقل ممکن برسانند و به این ترتیب بیش از 25% از مقدار آلومینیوم مصرفی در یک قوطی نوشابه‌ی 330 میلی‌لیتری کاسته شده است. در این میان، رقابت بین تولیدکنندگان مواد اولیه‌ی بسته‌بندی یکی از عوامل مهم در جهت استفاده‌ی هرچه کمتر از بسته‌بندی بوده است. در واقع، به جای کنار گذاشتن بسته‌بندی به عنوان بدعتی پرخرج و اسراف‌آمیز، با هر ابداعی در تکنولوژی بسته‌بندی، هم هزینه و هم دورریز مواد اولیه کاهش می‌یابد؛ در همان حال کارایی، بهداشت، و حتی زیبایی بسته‌ها بالا می‌رود.

مزایای بسته بندی


3. بسته‌بندی، با کاهش ضایعات، قیمت کالا را پایین می‌آورد.
اگر یک‌سوم کالاهایی مانند تلویزیون یا ظروف چینی در مرحله‌ی توزیع به دلیل عدم استحکام بسته‌بندی از بین برود، چه تأثیری بر قیمت آنها خواهد گذاشت؟ قیمت بیشتر کالاهای بدون بسته‌بندی دستِ کم دو برابر خواهد شد. به‌طور متوسط، تنها 7% از بهایی که مصرف‌کننده برای یک کالا می‌پردازد صرف بسته‌بندی شده است.

کاهش هزینه های تولیدی
4. بسته‌بندی راهی مؤثر برای رهایی از سوء تغذیه و بیماری است.
در کشورهای درحال توسعه، هرجا بسته‌بندی در سطح حداقل است یا وجود ندارد، از بین رفتن 30 تا 50% مواد غذایی در فاصله‌ی بین تولید و مصرف، عادی به حساب می‌آید. در کشورهای صنعتی این رقم کمتر از 3% است. در سبزی‌فروشی‌ها و میدان‌های تره‌ بار به طرز خرید خودتان و دیگران دقت کنید: آیا شما واقعاً به این همه سبزی و میوه‌ی فله و درهم نیاز دارید؟ بهتر نبود از هر میوه‌ای، مقداری کافی و از پیش وزن شده با کیفیت و بهای معین به شما عرضه می‌شد تا نیازی به خرید این همه کیسه‌های پلاستیک پر از میوه‌ها و سبزی‌های درهم و برهم نباشد؟ و اگر به دورریز میوه و سبزی در اطراف چنین مغازه‌هایی دقت کنید یقیناً نتیجه خواهید گرفت که فقدان بسته‌بندی هم به زیان تولیدکننده، هم به زیان فروشنده و هم به زیان محیط زیست است.
بر اساس اطلاعات سازمان ملل، استفاده از تکنولوژی پیشرفته در بسته‌بندی سریع می‌تواند در بیشتر کشورها ضایعات محصول را تا 5% کاهش دهد. همین یک پیشرفت، به تنهایی می‌تواند تأمین غذای جهانی را سالیانه تا 39 میلیون تُن یا بیشتر افزایش دهد، یعنی نزدیک به دو برابر کمبود 20 میلیون تُنی که همه‌ساله جهان با آن روبه‌روست.
به همین ترتیب، داروهای بسیار حساس (از نظر زمان مصرف و حرارت و روش حمل و نقل) تنها به این دلیل در هر گوشه‌ی جهان یافت می‌شود که بسته‌بندی صحیح در جابجایی از مکان تولید تا نقطه‌ی مصرف از آنها محافظت می‌کند.
5. بسته‌بندی، بهای مواد غذایی را کاهش می‌دهد.
با کاهش بهای تمام‌شده و حفظ بخشی از مواد غذایی که بدون بسته ­بندی در مرحله‌ی حمل از بین می‌رود یا در هنگام عرضه فاسد می‌شود و یا پس از خرید کپک می‌زند، امکان انتخاب افزایش می‌یابد و قیمت‌ها پایین می‌آید.
در حقیقت آنچه به رشد کشاورزی در کشورهای پیشرفته کمک کرده است ترکیبی است از مکانیزه کردن روز افزون و بسته‌بندی محصولات. از این‌روست که کمتر از 5/4% از جمعیت آمریکای شمالی، نه‌تنها برای جمعیت 260 میلیونی کشور خود، بلکه برای 50 میلیون نفر دیگر در سراسر جهان نیز مواد غذایی تولید می‌کند.
6. بسته‌بندی کمک می‌کند مصرف‌کننده آگاهانه خرید کند.
بسته‌بندی، محصولات را می‌شناساند؛ کمیت و محتویات آن را اعلام می‌دارد و در مورد محصولات خوراکی، ارزش غذایی، حداکثر زمان نگهداری و بهترین شیوه‌ی مصرف آنها را آموزش می‌دهد. بدون این اطلاعات چه خواهیم کرد؟ فروشنده حتی اگر حوصله، آگاهی، و حسن نیت داشته باشد، عملاً قادر نیست همه‌ی این اطلاعات را در اختیار تک‌تک خریداران بگذارد.

اطلاعات روی بسته بندی
7. بسته‌بندی باعث سهولت مصرف می‌شود.
در زندگی امروزی بافت سنتی خانواده تغییر کرده، تعداد زنان شاغل افزایش یافته، زمان صرف غذا کوتاه‌تر شده و بسیاری دگرگونی‌های اساسی دیگر در کمیت و کیفیت اتفاق افتاده است. زندگی سرپایی و سریع، نیاز به غذاهای آماده‌ی مصرف، نوشیدنی‌هایی در بطری‌های کوچک‌ تر و غذاهایی در ظرف‌های یک‌ نفره را به وجود آورده و در نتیجه تنوع گسترده‌ی انواع بسته‌ بندی را ایجاد کرده است.
در بعضی موارد (به‌ویژه در مورد افراد کهن‌سال یا معلول) ساختن ظرف‌هایی که به آسانی باز شود نیازی حتمی به‌ شمار می‌آید. این نوع بسته‌بندی گرچه به مواد اولیه‌ی بیشتری نیاز دارد، در عوض از هدر رفتن بخشی از مواد جلوگیری می‌کند.
8. بسته‌بندی در بالا بردن استانداردهای بالای زندگی نقش دارد.
ساکنان کشورهای پیشرفته، به دلیل تکنولوژی برتر بسته‌بندی، کمتر از بقیه‌ی مردم جهان مواد غذایی خود را دور می‌ریزند (سالیانه فقط 11%).
یک امتیاز دیگر بسته‌بندی آن است که به ما امکان می‌دهد از وقت آزاد ـ یا در واقع آزادشده‌ی ـ خود بیشتر و بهتر استفاده کنیم. استفاده از مواد غذایی پخته یا نیمه‌آماده، سبزی‌های پاک‌ شده و مانند آنها، صرفه‌جویی زیادی در وقت را ممکن می‌سازد.

9. بسته‌بندی کمک بزرگی است به ایجاد شغل و درآمد.
در آمریکا حدود دو میلیون نفر در صنعت بسته‌بندی کار می‌کنند. مجموع دستمزد این افراد در شرکت‌های وابسته به این صنعت، 75 تا 80 میلیارد دلار در سال است. بر پایه‌ی آمار «بنیاد آموزش بسته‌بندی» آمریکا، به فارغ‌التحصیلان علوم بسته‌بندی و برنامه‌ریزی تکنولوژیک آن، بالاترین حقوق در میان رشته‌های فنی مشابه داده می‌شود.
10. بسته‌بندی به ما حق انتخابی می‌دهد که بدون آن هرگز نخواهیم داشت.
به یاد بیاورید که بارها در تابستان آب پرتغال نوشیده اید. یا از خوردن غذایی دریایی که از هزاران کیلومتر دورتر آمده لذت برده اید. تا حد زیادی به برکت بسته‌بندی است که چنین تجربه‌های لذت بخشی میسر می‌شود.


منابع:
Why packaging Matters!
Institute of Packaging professionals .

Top
با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید