سمینار آموزشی کارآفرینی: گرفتن کره از آب؟!


وقتی نمیدانیم درباره ی خودمان چه بگوییم!چگونه میخواهیم آموزش دهیم؟

وقتی این جمله را روی یک بیلبورد شهری دیدم، ناخودآگاه فکر کردم که پیام این است : در این سمینار شما می آموزید که چگونه بدون داشتن پشتوانه دانش، تخصص و  بدون تحلیل شرایط و تحمل سختی ها و رنج و زحمت بسیار ، میتوان از آب ، کره گرفت! در دنیای جدید ارتباطات ، بسیاری فکر می کنندکه به هرقیمتی که شده ،باید درباره ی خود یا محصول شان سر و صدایی راه بیندازند. مهم نیست که چگونه فهمیده شود ، فقط دیده شود ،دیده شود، بلکه پسندیده شود! اما زهی خیال باطل ! خرد جمعی بسیار دقیق است و همه چیز را در جای خودش قرار میدهد. این ما هستیم که باید مراقب باشیم که با چه مفهومی خود را مترادف می کنیم.

این که برخی معانی توصیفی را به عاریت بگیریم، نمی تواند به درازا بکشد و عیان می شود. حکایت جوان ساده لوحی می شود که میخواست به خواستگاری دختر ی برود. گفتند رسیدی آن جا حرف های بزرگ بزرگ بزن . و جوان ساده ، ناگهان وسط حرف ها بلندبلند  می گفت :فیل ، نهنگ ، کوه !!!! آری کمبود درک و محتوای راستین بالاخره عیان میشود! اما به درک عمومی از مطلب هم صدمه میزند! به جای این که به دنبال ارزش راستین باشد ، به دنبال یادگرفتن تردستی می افتد.

یکی از برگزارکنندگان سمینارهای مدیریتی و ظاهرا پیش بینی کنندگان اقتصادی ، در معرفی سمینارش این گونه نوشته است.

خلق مدل هایی طلایی ایجاد فرصت های نتب کسب و کار

روش حل مسائل اقتصادی کسب و کار و جلوگیری از آسیب های اجتماعی

استراتژی ثروت آفرین برای شروع صفر کدامند ؟

کاربرد ساخت ماتریس کسب درآمد و تغییر موقعیت آن

آشنایی با فرهنگ ثروت آفرینان کاربردی ساختن ماتریس کسب درآمد ایجاد فرآیند جریان نقدینگی و سیستم پویای مالی

روش شناسایی فرصت های ایجاد ثروت و شناخت قواعد نانوشته ثروت آفرینی

5 تکنیک رشد و توسعه برند

شناخت اصول سرمایه گذاری و اشتباهات فاحش و ویران کننده آن

مدرسین و مهندسین میهمان ویژه

و با حضوره کارآفرینی که از آب کره می گیرد.

یعنی اگر شما  در این سمینار شرکت کنید تمام رازهای ثروت آفرینی را می آموزید و ماتریس آن را هم به شما میدهند و تازه یک سخنران مهمان برگزیده هم دارند ،کارآفرین نمونه ، کسی که از آب کره میگیرد! دراین سمینار که شم اقتصادی شما را قرار است تقویت کند ،تعریف کارآفرین نمونه کسی است که میتواند چنین معجزه ای کند! آفرین بر قلم کسی که این مطلب را نوشته است ! چون ناخودآگاه درک درونی خود را از کارآفرینی بازگو کرده است! از این رویکرد کارآفرین کسی است که از هر موقعیتی به نفع خویش بهره گیرد ! نکاشته درو کند!

در فرهنگ زبان فارسی  اصطلاح از آب کره گرفتن ، بسیار منفی است و کنایه از این معنا دارد ! از آب کره گرفتن یا کره از آب گرفتن: در بهره‌جویی از هر موقعیتی استاد بودن. از هر اتفاق خوب و بدی به سود خویش بهره برداشتن:
مترادف آب از آتش درآوردن [یا کشیدن] * آب از آهن کشیدن * آب را گِرِه‌زدن  * از بزِ نر دوشیدن * از سنگ روغن کشیدن * از یک خُم صدرنگ درآوردن * از آب رنگ گرفتن * از ریگ روغن کشیدن * از رودخانه‌ی خشک ماهی گرفتن *  روغن از آب گرفتن * از خر برهنه پالان برداشتن * نکاشته درو کردن * آب، روغن کردن * (منبع: Ketab-kuche.com)

با چه رویکردی کارآفرینی را معنا می کنیم؟

ویژگی های شخصیتی یک کارآفرین چیست؟ آیا هر کس که دست بر قضا فرصتی یافت و بر موجی سوار شد ، نامش کارآفرین است؟  آیا  برای کارآفرینی و کسب ثروت ، باید مهارت از آب کره گرفتن را بیاموزیم ؟ ما درباره ی این که چه مفاهیمی را ترویج میدهیم و با چه عمقی آن را بازگو میکنیم، مسئول هستیم ! ویژگی های شخصیتی یک کارآفرین بر طبق تعاریف جهانی ،مسولیت پذیری، اعتماد به موفقیت، انرژی بالا، آینده نگری، تعهد بالا، تحمل بالا در شرایط سخت، انعطاف پذیری،توانایی راهبری گروهی و شناختن زمینه کار است.

کارآفرینی به معنی فرایند نوآوری

کارآفرینی شامل خلق یا کشف و بهره‌برداری از فرصت‌هایی است که از تعامل کارآفرینان با محیطی که در آن کار می‌کنند، به وجود می آید . بهره‌برداری از فرصت‌ها توسط کارآفرینان، منجر به نوآوری می‌شود این نوآوری شامل معرفی محصول یا خدمت جدید، روش سازماندهی جدید، گشایش بازار جدید، فرآیندهای جدید و مواد اولیه جدید می‌شود.  تعاریف نظریه‌پردازانی همچون «شومپیتر» و «شین» با این دیدگاه مطابقت دارد (سیدامیری و هندیجانی‌فرد، ۱۳۹۴، ص۹).

کارآفرین، یک عمل کننده واقعی است

در مجموع می‌توان گفت، کارآفرین کسی است که کسب و کاری را همراه با ریسک و در شرایط عدم اطمینان راه اندازی می کند که این کسب و کار برای دستیابی به یک هدف و  به منظور کسب سود و یا رشد از طریق فرصت‌های قابل توجه و فراهم کردن منابع لازم برای تبدیل کردن سرمایه به یک محصول یا خدمت می باشد. اگرچه افراد زیادی با ایده‌های بزرگ به دنیای کسب و کار وارد می‌شوند، اما اغلب آن‌ها هرگز به ایده‌هایشان عمل نمی‌کنند، در حالی که کارآفرین، یک عمل کننده واقعی است کارآفرینان، جایی که بیش‌تر مردم فقط مشکلات و غیرممکن‌ها را می‌بینند، پتانسیل‌ها را می‌بینند و سرانجام، افکارشان تبدیل به موفقیت‌های بزرگ برای آن‌ها می‌شود. در حالی که مدیران درباره ی منابع در دسترس نگران هستند، کارآفرینان، علاقه‌مند به کشف و سرمایه‌گذاری در فرصت‌ها هستند

دو ویژگی مهم کارآفرینان عبارت است از:

  • توجه آنها به ارزش موفقیت، بیش از پول: یکی از تصورات غلط درباره ی کارآفرینان این است که آن‌ها تنها برای دستیابی به پول کار می‌کنند. اما به نظر می‌رسد که نیاز به موفقیت، انگیزش و ارزش اولیه کارآفرینان می‌باشد و پول، تنها یک سمبل از دستیابی به موفقیت است. یک محقق کسب و کار می‌گوید:«آنچه کارآفرینان را برمی‌انگیزد و آن‌ها را به سوی پیچیدگی بیش‌تر و عمیق‌تر سوق می‌دهد، محرکی بیش از پول است».
  • مهارت آنها در سازماندهی: کارآفرینان می‌دانند که چطور افراد را جهت انجام فعالیت‌ها کنار هم قرار دهند. ترکیب اثربخش افراد و مشاغل، کارآفرینان را قادر می‌سازد که چشم‌اندازشان را به واقعیت تبدیل کنند.

نتیجه گیری

تعاریف غلط و تعابیر شخصی از کارآفرینی فرصت های واقعی راکه در دیدگاه امروز وجود دارد را از بین میبرد. دنیای امروز فرصت های بیشماری را در بازاریابی و ارتباطات فروش با کمترین هزینه به وجود آورده است ،به مدیران جوان ارزش های واقعی شخصیت کارآفرین را بیاموزیم. یادگیری صبر ، عمل، تحمل ، فروتنی ،سخت کوشی ، هوشیاری، مردمداری، درستکاری و هر آن چه که  آنان را به سوی شغل و توسعه ی پایدار هدایت می کند.

 

Top
با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید