فروشگاه‌های پر هیاهو، فروشندگان خاموش


مقدمه :
در سال‌های دبستان و کودکی همه‌­چیز عظمت بیشتری دارد، اما رفتن به یک فروشگاه بزرگ در دهه‌ی40 یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگی بود. یک ساختمان چند طبقه که در آن همه­‌چیز پیدا می‌شد، و پله‌های برقی شما را به آسانی به هر طبقه می‌بردند. اجازه داشتی همه­‌چیز را از نزدیک ببینی و هر کالایی را که دلت خواست برداری. چراکه آقا شاهرخ، بقال محله، اینجا نبود که هر چه می‌خواستیم به ما بدهد یا بگوید «نه بچه این گرونه، دست نزن!».
در سال ۱۳۴۱ خورشیدی اولین فروشگاه بزرگ در ایران به همت خانواده‌ی کاشانی اخوان تأسیس شد. و در سال ۴۸ فروشگاه کوروش آغاز به کار کرد.
این فروشگاه‌های بزرگ، محلی بودند که خریدار بتواند همه­ چیز را در یک توقف پیدا کند: از لباس بچه تا ابزار برقی و مبلمان. اما دیری نپایید که این نوع فروشگاه‌ها نیز به دنبال تغییرهای اجتماعی در سیر تحولی خود، تکامل یافتند و گستره‌ی فروش کالاهای خود را محدود کردند. این نوع از فروش، فضای فروشگاهی بزرگ، اختراع چرخ دستی خرید، و رواج یافتن این سبک از خرید در میان مردم؛ مدل مدیریت بازاریابی را تغییر داد. این مدل نه‌ تنها نوآوری در تجارت بازاریابی و خرده‌ فروشی را ایجاد کرد بلکه به عنوان نهاد جدیدی در جامعه جنبه‌های زیادی از زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم را تحت تأثیر قرار داد.

فروشگاه های دهه 40

در سال‌های شروع به کار فروشگاه‌های رفاه و شهروند، حضور کالاها در این فروشگاه‌ها برای همه‌ی تولیدکنندگان از اهمیت یکسانی برخوردار نبود. برخی این جایگاه را به شدت جدی گرفتند و پای خود را به آن باز کردند و برخی دیگر بر سر ملاحظات مالی کوتاه‌ مدت، این عرصه را خالی گذاشتند. حالا پس از چند سال شاهد ایجاد هایپرمارکت و رقابت سوپرمارکت‌ها برای ایجاد فضای بیشتر برای قفسه‌ها هستیم. استقبال خریداران از فروشگاه‌های بزرگ و بزرگ‌ تر، این فروشگاه‌ها را تبدیل به یک نقطه‌ی کلیدی در کسب سهم بازار کرده است.
همه‌ی این تغییرات، نه‌تنها به دلیل تغییرات عمده در خرده‌فروشی‌ها، بلکه به دلیل تغییر در سبک زندگی و خواسته‌های خریداران بوده است. بر اساس داده‌های آماری، نسل انفجار جمعیت ایران، اکنون به سن ازدواج رسیده اند، بسیاری از آنها وارد بازار کار شده اند و قدرت اقتصادی خرید دارند. لذا می‌توان گفت، خرید و مصرف از مشخصه‌های بارز این نسل و وجه تمایز آنها با نسل‌های پیشین است. الزامات زندگی شهری و مدرن، اهمیت وقت و هزینه‌ها، فردگرایی و توجه به نیازهای خود و تک‌تک اعضای خانواده، توجه به سلامتی و محیط زیست؛ باعث ایجاد الگوی جدیدی برای مصرف و زندگی شده است. نسل جدید خریداران، فرصت چندانی برای انتخاب ندارد. بعلاوه، به دلیل شرایط خاص اقتصادی و تمایل بسیاری از خانواده‌ها برای صرفه­ جویی، شانس محصولات نیز برای مورد تأیید واقع شدن و قرار گرفتن در لیست سبد خرید معمولاً بیشتر از یک­بار نیست. ورود محصولات مشابه خارجی و امکان آشنایی مصرف‌کننده با محصولات جدید و کاربری آنها از طریق تلویزیون و اینترنت نیز توقعات مصرف‌کننده را به سطح بالاتری رسانیده است.
اما پیام ما تنها این نیست که لطفاً حضور فروشگاه‌ها را جدی بگیرید، خیر! فقط این نیست، حالا چگونه حضور داشتن همه روزبه‌ روز در این مکان جدی‌ تر می‌شود! در این فضای پر هیاهو که خریدار کمتر از چند ثانیه روی هر کالا بیشتر تأمل نمی‌کند، تنها فروشندگانِ خاموش و ساکت یعنی (بسته‌بندی‌ها) با خریداران گفت‌وگو می‌کنند. بسته‌بندی و مهارت‌های ذاتی آن بیانگر ارزش‌های محصول است. چون خریدار پس از آگاهی از نیاز خود به دنبال فواید و ارزش‌های بیشتری است که کالاهای مشابه در یک فروشگاه بزرگ به او ارائه می‌کنند. در حقیقت مهم‌ترین دلیل برای اینکه خریدار به این فروشگاه‌ها می‌آید لذت بردن از قدرت مقایسه، انتخاب، و خرید بدون پیشنهاد، کنترل، و نفوذ دیگران است. اما در حقیقت از هر جای دیگری بهتر می‌شود او را کنترل کرد.
حتی با اینکه در فروشگاه‌های بزرگ، محل قرارگیری بسته در قفسه اهمیت زیادی دارد (یعنی هر چه در معرض دید باشد گران‌تر است) اما یک بسته‌بندی خوب از این مرز نیز می‌گذرد و حتی از روی زمین هم خریدار خود را صدا می‌کند!
با توجه به قابلیت‌های بالای طراحان، صنعت­گران و همچنین وجود امکانات مناسب برای چاپ و تولید بسته‌بندی مناسب، به نظر می‌رسد که کشورمان به سطح مناسبی از رشد بصری و کاربری رسیده است که نیازمند توجه بیشتری به موضوع بسته‌بندی است.

Top
با کلیک بر روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید