هرکجای دنیای تجارت که باشید، به دنیای اقتصاد متصل هستید


گروه دنیای اقتصاد: پیش گوی آینده ی بهتر
دیروز در همایش چشم انداز اقتصاد ایران در سال 95 که به وسیله ی گروه دنیای اقتصاد برگزار شده بود شرکت کردم. شاید قبل از حضور در این سمینار ارزنده مطمئن نبودم که برای کسی چون من که مستقیما با اقتصاد کلان سر و کار ندارد تا چه حد سودمند خواهد بود! اما در عرض چند ساعت گوش و دل سپردن به سخنرانان با تجربه که از صحنه ی واقعی اقتصاد آمده بودند، انبانی از پاسخ به دستم آمد. آنچه از تحلیل جامع و دقیق بازارهای مسکن،ارز و بورس گفته شد مانند شبکه ای تنیده در هم، به هم مرتبط بودند.
فهمیدن همبستگی شاخص ها در هر کسب و کاری میتواند موثر باشد. چگونه؟ به سادگی باعث میشود از سویی واقع بین و از سویی چابک و رو به حرکت باشیم. به جای بلند پروازی قدم ها را یکی یکی برداریم. در هر کسب و کاری که هستیم، ریشه ی فعالیت ما در اقتصاد کلان است اما در حرکت است. پس فهمیدن بسیاری از نکات جزیی ولی دقیق شما را به سوی استراتژیهای کلی دیگری راهنمایی میکند.
نتیجه ی کلام:
همایش واقعی یعنی اینکه وقتی بیرون آمدی، الهامی یافته باشی، تاثیری گرفته باشی و راهی در دلت روشن شده باشد. نه اینکه الزاما همه ی آنها حاوی خبر خوب باشد، خوب و بد در هم است،همیشه و در همه جای جهان. این ما هستیم که میتوانیم با اندیشه ی درست و دسترسی به تحلیل درست دست به انتخاب درست بزنیم. اکنون باور دارم که این نوع همایش های تخصصی برای بیشتر صاحبان کسب و کار از تولید تا خدمت و بازرگانی میتواند بسیار راهگشا باشد. پس هرکس که تشنه ی یافتن راه حل های توسعه ی پایداراست، هر مدیر ارشدی که در حال خلق آینده و پایدار است، میتواند به اندازه ی کاسه ی خود از این انبان بزرگ راه حلی بردارد، راهنمایی بیابد و بفهمد نقدینگی کجاست! چه رابطه ای بین نرخ تورم و نرخ سود سپرده است واین چه تاثیری در اعتبارات بانکی دارد؟ کاهش اعتبارات چه تاثیری در بخش خصوصی دارد؟ اصلا چرا اعتبارات کاهش یافت؟ بازار مسکن به چه نیاز دارد؟ چه رابطه ای بین بیکاری و رشد خانوار و درصد شاغلین و وام مسکن وجود دارد؟ همبستگی 70%  قیمت نفت با شاخص قیمت کالاها چه معنی دارد؟ اگر بالا برود چه؟ اگر نرود چه؟ چرا باید ساختار سالم اقتصادی درست کنیم؟ چرا 80% رشد لازم داریم؟ چرا سرمایه گذاری خارجی لازم داریم؟ چرا باید محافظ منابع تجدید ناپذیر باشیم؟
این گفتار بخشی از یافته های من بود که لازم دانستم با گروهی از مدیران ارشد و صاحبان کسب و کار و همکاران خودم در بخش ارتباطات و بازاریابی در میان بگذارم. نگارنده همیشه به عنوان مرجعی برای پیش بینی برای دست یابی به اطلاعات قابل اعتماد، خواننده ی روزنامه ی دنیای اقتصاد بودم اما وقتی دانستم که در چند گروه از 400 کارشناس خبره تشکیل شده که مستقلا به نشر و بازتاب اقتصاد خرد و کلان و کسب و کار می پردازند و هرکدام به تامین نیازها و تحلیل آینده برای مخاطبین گوناگون ایرانی و بین المللی پرداخته اند، بی اختیار بالای صفحه ی یادداشتم با خودکار قرمز نوشتم:


گروه دنیای اقتصاد:پیش گوی آینده ی بهتر
 

Top