کارگاه تخصصی استراتژی طراحی بسته بندی و توسعه ی برند در کالاهای مصرفی


کارگاه تخصصی دو روزه با موضوع "استراتژی طراحی بسته بندی و توسعه ی برند در کالاهای مصرفی" با حضور استاد شهرزاد اسفرجانی در بخش استراتژی و راهبری برند ،استاد محمود محمودی در بخش بسته بندی و خانم رهنما و آقای کارآمد در بخش تحقیق بازار در محل سازمان توسعه و تجارت  ایران برگزار شد. روز نخست کارگاه با بررسی اهمیت و نیاز به ساختن برند آغاز شد. در توسعه برند برای اینکه به هدف برسیم اول باید بدانیم کجا هستیم و به کجا میخواهیم برویم. مقصد کجاست؟و آیا آدرس را داریم؟ بنابراین بسیار اهمیت دارد که بدانیم چه چیزی را تولید میکنیم؟ برای چه کسی تولید میکنیم؟ چه کسی آن را می فروشد؟ بهای آن در مقایسه چیست؟ تا چه حد نیاز دارد؟ و چه آرزویی در این باب دارد؟ پس باید هدف از برندینگ را مشخص کنیم و جایگاه برند خود را مشخص کنیم. در حقیقت جایگاه سازی برای برند یعنی ایجاد موقعیت مناسب در ذهن یک گروه از مشتری ها که به خدمات و محصولات برند نیاز دارند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که استراتژی و جایگاه برند را درست تعریف کنیم تا راهبری مارکتینگ به درستی انجام شود. موضوعی که در توسعه برند بسیار اهمیت دارد، هویت است. ما باید هویت برند را به درستی بشناسیم و تعریف کنیم تا مخاطب ما آدرس درست دریافت کند و گمراه نشود. به علاوه هرچه نقاط تماس برند با مخاطب دقیقتر انتخاب شده باشد، جایگاه ذهنی ماندگارتر خواهد شد.

در ادامه اصول و مبانی تحقیقات بازار و نوع رسیدن به نتایج در محصولات مصرفی متفاوت بررسی و گزارش نمونه های انجام شده در این حوزه ارائه شد. سپس گروه های مختلف مخاطب و مخاطبان اصلی کالاهای مصرفی در بازار مورد بررسی قرار گرفت. در بخش معماری برند نیز انواع معماری برند و نمونه های مختلف مورد بررسی قرارگرفت. در بحث برندینگ این موضوع بسیار حائز اهمیت است زیرا به ما کمک میکند ارتباطات مابین برندها را بشناسیم و در زمینه ی ارتباطات و تبلیغات تصمیم گیری کنیم و از تأثیر بیرونی و تضعیف ناشی از گسترش پیام های ارتباطی حفظ کنیم.

روز دوم کارگاه با نگاهی به طراحی تخصصی بسته بندی و نیازهای اصلی مخاطب در این حوزه پیش رفت. بسته بندی در بازار امروز بسیار اهمیت دارد چون رسالت آن حفاظت از هویت برند و محصول و از همه مهمتر ایجاد جایگاه ذهنی در مخاطب است. اما مشکل اینجاست که کالاهای موجود بازار در دریایی از شباهت ها قرار دارند و ما ناگزیر از انتخاب کالاهای تکراری مبتنی بر تجربه یا آزمون و خطا هستیم پس ضروریست که در بسته بندی کالا به دیزاین تخصصی آن براساس هویت برند توجه کنیم. برای اجرای یک دیزاین تخصصی بسته بندی بسیار اهمیت دارد که به 1 نام و نشان 2رنگ 3 تصویر 4 مهندسی اطلاعات 5 هندسه و ماده ی اولیه 6 سهولت و 7 نگاه کلی در طراحی بسته بندی به درستی مهندسی و قرارداده شود. در بخش نام و نشان شیوه های صحیح نامگذاری و همچنین لوگو تایپ ها مورد بررسی قرار گرفت و سپس اهمیت رنگ در بسته بندی، بایدها و نبایدها و انتخاب صحیح رنگ با توجه به نیاز مخاطب و نوع کالای مصرفی بیان شد. در ادامه تفاوت عکس وتصویر سازی، و جایگاه صحیح استفاده از آنها نشان داده شد و سپس مبحث اهمیت مهندسی اطلاعات مطرح شد و اینکه نوشتار و لی آوت تاثیر مستقیم بر شخصیت بسته بندی دارد . همچنین نوشتار به ایجاد فضای متمایز بسته با سایر رقبا کمک می کند . لی آوت موفق در بسته بندی باید قانع کننده، تاثیر گذار و سریع باشد. همچنین، تصمیم صحیح در مورد مواد و متریال و فرم نهایی بسته بندی تصمیمی است که می تواند تفاوت های زیادی در نتیجه نهایی بسته بندی ایجاد کند. سهولت در بسته بندی به آن معنی است که یک بسته بتواند بخشی از نیاز مصرف کننده را تامین و بخشی از زندگی او را آسان تر نماید. بنابراین بسیار
اهمیت دارد که طراح، به نیاز مخاطب محصول توجه داشته باشد. و مهمترین نکته اینست که مخاطب بسته بندی را از کل به جز می بیند، به همین دلیل بسته بندی در قفسه باید قدرتمند و تاثیرگذار باشد. 

Top