درباره شهرزاد


خلاصه در یک کلام ...

شهرزاد اسفرجانی، مشاور خلاق ارتباطات و تبلیغات با تخصص برنامه ریزی برند،طراحی، بسته بندی و بازاریابی است. او با تجربه ای عمیق و با اندوخته ای غنی از دانش تبلیغات و ارتباطات، نامی آشنا و مؤثر در بازار حرفه ای وپیچیده ی امروز ایران است. او راوی داستانهای به یادماندنی برندهای تیزهوشی است که به راز قدرت ارتباطات در راهبری اهداف خود پی برده اند. برندهایی چون لیپتون، سیگنال، تتراپک، روغن موتور کاسترول، زعفران -سحرخیز، فومن شیمی و چای گلستان، از قهرمانان داستانهای او هستند.
شهرزاد اسفرجانی در حوزه ی ارتباطات یک استراتژیست خلاق است، او طراح و راهبر سرنوشت برند شماست.
سابقه ی او در جامعه تبلیغات ایران به همان روشنی که شرح خواهیم داد قابل پیگیری و اثبات است.

 

ریشه ها و برگها...

داستان شهرزاد اسفرجانی با جهان تبلیغات، جهانی که در آن زیسته، از آن آموخته و بر آن افزوده، یک داستان قدیمی است. اگر پیشرفت و اوج این داستان مدیون آموزش و تاثیرپذیری هم زمان از تمام کسانی باشد که او با آنها کار کرده، به آنها یاد داده و از آنها یادگرفته، ریشه در جایی است که او در خانواده ای با تخصص هنر و تجارت متولدمی شود. پدر او استاد علی اسفرجانی از اولین فارغ التحصیلان مدرسه هنرهای زیبا بود. او و برادرش یکی ازاولین گراوور سازی ها و حروف ریزی های ایران را تاسیس کردند. بسیاری ''علی اسفرجانی'' را به عنوان اولین واردکننده سیستم های چاپی آلمانی به ایران در چهل سال پیش می شناسند.
مادر شهرزاد زنی هنر دوست و اهل ادب است، شهرزاد طبیعت پویا و میل به خواندن و دانستن را از او به ارث برده. کسی که بعد از دوره اول زندگی، داستان شهرزاد را به مرحله ای تازه وارد می کند هوشنگ کامکار است.  پیوند آنها با برآیند دو نگاه متفاوت، به تفکری مشترک شکل می دهد.  پیوستن شهرزاد به یکی از بزرگ ترین خانواده های هنری ایران، جهانی تازه از هنر و زیبایی های آن، در برابر چشمان جستجوگرش می سازد.

 

قدم ها...

اولین تجربه ی حرفه ای شهرزاد اسفرجانی در تبلیغات را از سال ۱۳۶۶ ، با تحولی که در هنر و صنعت بسته بندی ایران ایجاد کرد می شناسند .او برای به ظهور رساندن ایده های خود به مجموعه ی نوگرای ''کارپی'' پیوست . شاید آن روزها اقتصاد آسیب دیده و بدنه ی تولید نحیف ایران، بستر مناسبی برای بالیدن ایده های شهرزاد در موضوع بسته بندی نبود،  شاید خیلی ها آن روزها معتقد بودند بازار برای ادامه حیات خود باید به حداقل ها رضایت دهد اما این نگرش شهرزاد را قانع نمی کرد. او برای به سرانجام رساندن ایده ی متفاوت و ناهمگون خود با شرایط آن روز آنقدر پافشاری کرد تا توانست ایده ی تحول در بسته بندی محصولات ایرانی را زنده به کارپی برساند. پرونده ی کار آن روزهای شهرزاد و همکارانش در کارپی یکی از دوره های مؤثر و جریان ساز هنر و صنعت تبلیغات در ایران است.
بعد از این دوره، او ''آژانس تبلیغاتی داروگ'' را تاسیس می کند. جایی که او می تواند با قدرت رهبری و توانایی انعطاف گروهی، با برندهای بزرگ بین المللی و برندهای سرشناس ایرانی همکاری کند و نام داروگ را به عنوان آژانسی بین المللی و پیشرو در تبلیغات ایران ماندگار کند، سال ۱۳۸۰ برای آغاز تجربه ای در سطح بین المللی تبلیغات به "Low Lintas Agency network" 'می پیوندد.
برای بررسی توانایی و احاطه ی او بر دانش روز و تکنیک های نوین تبلیغاتی می شود به پروژه های همکاری او با '' پارس آنلاین''، '' بانک اقتصاد نوین''، '' تالیا'' و ''ام تی ان''  اشاره کرد.
فعالیتهای شهرزاد اسفرجانی به تبلیغات تجاری محدود نمی شود، در طرح فعالیتهای اجتماعی او می توانیم به طراحی استراتژی ارتباطات برای سازمان های خیریه غیر دولتی اشاره کنیم. تحول ارزش تجاری برند محک تا به امروز مثال خوبی از نقش جدی او در فعالیتهای غیر انتفاعی اجتماعی است.
در بررسی تنوع این فعالیتها می شود به طرح مدیریت مواد زائد اشاره کرد که یکی از هوشمندترین پروژه های شهرداری در سالهای اخیر بوده.

 

چشم انداز....

خلاقیت همیشه کافی نیست.  دانش و آگاهی از احساسات و خواسته های مردم و به کارگیری هوشمندانه این دانش در قالبی خلاق ترکیب بی نظیری خواهد ساخت که شاید بشود گفت نقش دانش و استراتژی در آن، از خلاقیت هم بالاتر است .
شاید عبارت بالا که یکی از گوشه های مهم از نگرش شهرزاد اسفرجانی به دنیای ارتباطات را نشان می دهد، دلیل خوبی باشد برای اعتماد و اطمینان خاطری که برندها از خاطره ی همکاری با شهرزاد دارند.
نزدیک به بیست سال است که تدریس یکی از وظایف و نقش های جدی شهرزاد اسفرجانی است، تدریس در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های تهران از برنامه های مستمر او از سال ۷۴ تا به امروز است. تدریس برای او یک ارتباط آموزشی دوسویه است. از آموزگاران دیگر شهرزاد باید به ''سفر'' اشاره کرد. سفر ماجرایی است که شهرزاد برای حیات پویای ذهنی خود به آن وابسته است. به گمان او هیچ چیز برای پرورش نگاه جهانی به مسائل مهم تر ازمشاهده نیست، ما نمی توانیم با بی خبری از جهان پیرامونمان در ارتباط با آن بکوشیم.
سرانجام، باوری که نقطه ی درخشان این داستان است، باور او به اهمیت زندگی با مردم است. شناختن آنچه هستند، آنچه می خواهند و آنچه به دنبالش خواهند رفت. زیستن با مردم و یافتن راه هایی درونی به زندگیهای آنها بزرگ ترین شعف و قریحه ی راوی داستان برند شماست. شهرزاد اسفرجانی تماشاگری نکته بین و داستانگویی شنواست.

 

گواهی نامه ها

کارگاه زنان کارآفرین .سفارت کانادا ۱۳۸۰ تهران
کارگاه مدیریت استراتژیک فروش تهران.
کارگاه آموزشی طراحی کمپین  ۱۳۸۲ lowe lintas Bali

تدوین برنامه برندینگ lowe bahrain
مدیریت و رهبری سازمان تهران ۱۳۸۰
مدیریت ارتباط آژانس با مشتریان U dubai
مدیریت منابع انسانی Lowe lintas , Bombay
دوره تربیت مدرس برای علوم ارتباطات ParExcellence Pune
راهبری سازمانی، leadership , Werner Erhard
شرکت در نمایشگاههای تخصصی چاپ و بسته بندی در آلمان …, Interpack, «Anuga,, Imprinta
در یک کمپین تبلیغاتی چه می گذرد؟ داروگ نو ۱۳۸۲
قرارداد یک آژانس تبلیغاتی و حقوقی انجمن صنفی شرکت های تبلیغاتی.
تحقیق درباره ساختار بسته بندی . پایان نامه دانشگاهی ۱۳۶۷
ده فایده مهم بسته بندی. صنعت چاپ. شماره 145 - بهمن 1373
بعد سوم بسته بندی، جای اول در فروشگاه. صنعت چاپ. شماره 182 - بهمن 1376
استراتژی تبلیغ را، تحقیق تعیین می کند. مجله تحقیقات و ارتباط وزارت ارشاد شماره 4. زمستان 1377

 

تألیف و مقالات

رابطه تبلیغات و لاستیک زاپاس، ارائه در اولین نمایشگاه و کنگره صنایع تبلیغات ایران- اسفند 1377
استراتژی خلاق وظیفه اصلی تبلیغات، ماهنامه آژانس های تبلیغاتی ایران. شماره 12 - آذر 1378
هزینه طراحی، راه حل یا اتلاف پول، تدبیر- بهمن 1375
سه ویژگی یک بسته بندی خوب، صنعت چاپ - شماره 121
ملاحظات حرفه ای در طراحی بسته بندی، صنعت چاپ - شماره 131
برندینگ و بسته بندی، صنعت چاپ.- بهمن 81
اهداف تبلیغات، تدبیر – خرداد 82
اصول اخلاق حرفه ای، رمز موفقیت سازمان ها.
مدیریت نام های تجاری، تدبیر – خرداد 85
قدرت برقراری ارتبا،  انتشارات ویژه
برندهای ایرانی تجربه ای در تاریکی، مجله نشان
تدابیر گمشده شهری.
مواد لازم برای بزرگ ماندین.
هر انتخابی پودر می شود و به باد می رود.
وظایف تبلیغات، استراتژی به وجود آوردن امتیاز است.
اگر جابز نبود، ما هم شاید شغلی نداشتیم! روزنامه ابرار اقتصادی، سایت ان .بی. ای .نیوز. 1390

 

Top