کارگاه آموزشی | مهارتهای لازم برای رشد کسب و کارهای کوچک

مهارتهای لازم برای رشد کسب و کارهای کوچک

1. تمامیت، زمینه رشدی پایدار

قانون تمامیت تصریح می کند: هنگامی که تمامیت (تمام و کمال بودن) کاهش یابد، کارایی کاهش می یابد، و هنگامی که کارایی کاهش یابد، ارزش (یا به بیان کلی تر،فرصت عملکرد) کاهش می‌یابد. تمامیت برای انسان یعنی احترام گذاشتن به کلام تان، و احترام گذاشتن به کلام تان یعنی: عمل کردن به قولتان و به موقع عمل کردن به آن.زمانی که  به قولتان عمل نخواهید کرد، به محض این که فهمیدید به قولتان عمل نمی کنید (یا به موقع به قو لتان عمل نمی کنید) به همۀ کسانی که تحت تأثیر قول شما هستند بگویید که:       
الف. به قولتان عمل نخواهید کرد.       
ب. آیا در آینده به آن قول عمل خواهید کرد و چه زمانی، یا این که اصلاً به آن قول عمل نخواهید کرد         
ج. برای جبران تأثیری که عمل نکردن به قو لتان (یا به موقع عمل نکردن به آن) بر دیگران می گذارد چه کارهایی انجام خواهید داد.
بدون تمامیت هیچ چیز کارنخواهد کرد.            
به همین جهت اثربخشی  هر عملکردی که مدنظر شماست ، نیازمند تمامیت است.

2. اخلاق حرفه‌ای

اخلاق حرفه ای نوعی تعهد نسبت به هر نوع کار، وظیفه و مسئولیت است. هدف آموزش اخلاق حرفه ای انتقال اطلاعات و یافته های علمی نیست. بلکه محقق كردن اين امر است كه در سازمان چه ارزش هايی را چه موقع بايد حفظ و اشاعه نمود. اخلاق حرفه‌ای یعنی اثربخش بودن. اینکه به عنوان کسی شناخته شوید که در هر شرایطی حرفه‌ای عمل می‌کند، درهای بسیاری را در محیط کار و در زندگی شخصی به رویتان باز می‌کند. اگر آرزویتان این است که راهبر بزرگی باشید و در اخلاق حرفه ای متخصص باشید، لازم است ارزش‌هایی را برای خود تعریف کنید و تعهداتی به چیزی فراتر از خودتان داشته باشید.

3. ابراز روراست

ما ممکن است دانــش زیادی داشته باشیم، اما اگر نتوانیم با دیگران ارتــباط برقرار کنیم، این دانــش بیهوده است. هر چه در برقراری ارتباط تواناتر باشیم، موفق‌تر خواهیم بود. در مهارت برقراری رابطه اثربخش هدف، یافتن یک ارتباط کلامی و غیرکلامی کارآمد برای ابراز و انتقال دیدگاه‌ها، دغدغه‌ها، درخواست‌ها و احساس‌های قلبی خود به دیگران است. هنگامی که موفق شویم ارتباط اثربخش برقرار کنیم، احترام طبیعی دیگران به خود را پیدا خواهیم کرد. و اگر در برقراری ارتباط چندان موثر عمل نکنیم، زندگی‌مان در یک یا چند بعد ناقص خواهد بود. در حقیقت، ارتباط اثربخش زندگی را ثمربخش می‌کند، اما به شرطی که مهارت‌های این ارتباط را بیاموزیم و در شیوه‌های ارتباطی در مواجهه با افراد متفاوت استادی پیدا کنیم.

4. هفت قدم آغاز کسب و کار

زمان به سرعت در حال تغییر است و ما نیز ناگزیر هستیم خود را با تغییر زمان و جهان هماهنگ کنیم. در مدل‌های کسب و کار طراحان، تغییرات زیادی به وجود آمده است. در گذشته یک کسب و کار پر رونق به معنای یک کسب و کار در حال رشد بود، اما امروز، کوچکی، زیرکی و چابکی نشانه‌ی رشد است. امروزه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند یک کسب و کار کوچک داشته باشند زیرا داشتن کسب و کار بزرگتر به معنای مسئولیت بیشتر است، در حالی که ممکن است لزوماً به درآمد بیشتر ختم نشود. در این مسیر باید تصمیم بگیریم که آیا می خواهیم یک زندگی آرام و یکنواخت را تجربه کنیم یا متعهد به پذیرش چالش‌های متنوع و توسعه‌ی فعالیت‌مان هستیم.

5. هنر خدمت به مشتری

یکی از روش‌های مهم در برقراری ارتباط اثربخش و درک کامل از مخاطب در یک کسب و کار ارائه خدمتِ موثر به مشتری است، خدمتی که به او فضای امنیتی منتقل کند که به طور طبیعی منجر به وفاداری او شود. در کارگاه هنر خدمت به مشتری با 3 مرحله اصلی ارائه‌ی خدمت آشنا می‌شویم، که از ورود مشتری و شناسایی نیازهای او آغاز می‌شود، اما کل کار فقط در گرفتن یک سفارش خلاصه نمی‌شود، قسمت مهم و حرفه‌ای در هنر خدمت به مشتری، برقرار ارتباط اثربخش و از همه مهمتر حفظ تداوم ارتباط و  تحمل همه چالش‌هایی است که در اجرا وجود دارد. هنر یک مدیر پروژه در آن است که از شیوه‌های برقراری ارتباط اثربخش استفاده کند و مشتری را در سازمان نگه دارد. مشتری امروز خریدار خدمات با کیفیت و استاندارد است و زمانی وفادار می‌ماند که نتیجه و خروجی‌های به جا و الهام بخش دریافت کند.

6. تعادل در زندگی

شتاب‌زدگی ما بسیار پررنگ است و فرصت این را نداریم که اندکی صبر کنیم تا ببینیم به کجا حرکت می‌کنیم و چرا این مسیر را می‌رویم. گاهی اوقات اره‌ی ما نمی‌برد و ما فقط داریم تلاش بیهوده می‌کنیم و فکر می‌کنیم داریم کاری را درست انجام می‌دهیم. ولی در حقیقت ابزارمان کند شده است. دانایی فقط کسب علم نیست، هنر اصلی؛ بازی با قواعد و علم زندگیست. دانایی، هنر پایان دادن به رنج درونی و هنر یافتن راه تعادل است. در واقع چنین فردی دیگر دچار رنج درونی نمی‌شود و در سخت‌ترین شرایط، پذیرش دارد.

7. مهارت تیم‌سازی

افراد زیادی تصور می کنند که موفقیت شغلی آنها فقط تابع درستی از عملکردهای شخصی آنهاست. این تصور از سرنوشت خود باعث شده محیطی در اداره‌ها و شرکت‌ها به وجود آید که همکاران برای جلو افتادن از یکدیگر و رسیدن به مقامی بالاتر از هم، اطلاعات‌شان را از هم مخفی نگاه می‌دارند و از کسی تقاضای حمایت نمی‌کنند. اما این تنها راه رسیدن به موفقیت نیست. در واقع، هرچه از نردبان ترقی  بالاتر روید، به این نکته خواهید رسید که زمانی می‌توانید پیشرفت بیشتری داشته باشید که بدانید چطور از همکاران خود برای گرفتن اطلاعات استفاده کنید و به اتفاق هم برای یک هدف مشترک تلاش کنید. شما همه‌ی کارها را نمی‌توانید به تنهایی انجام دهید. قبول دست حمایت دیگران یا محول کردن بعضی مسئولیت‌ها به سایرین، نشانه‌ی ضعف و ناتوانی نیست، بلکه روشی خردمندانه است که به شما کمک می‌کند فوراً به موفقیت دست یابید و پیشرفت کنید. چه کارتان را به تازگی شروع کرده باشید و چه به پُست‌ها و مقام‌های بالای شرکت رسیده باشید، باید یاد بگیرید که چطور خود را برای قبول حمایت و ارائه آن آماده کنید.

8. مهارت‌های ارائه

پرزنتیشن یا ارائه مطلب یکی از ضروری‌ترین مهارت‌های مورد نیاز عصر حاضر به شمار می‌رود که مجهز بودن به آن، یکی از عوامل کلیدی موفقیت و پیشرفت در دنیای سراسر رقابت امروز می‌باشد. آشنایی با اصول یک پرزنتیشن حرفه‌ای به شما این امکان را می‌دهد که پیام خود را به­شیوه‌ای اثربخش به مخاطبان انتقال دهید. در دنیای پررقابت امروز دیده شدن به تنهایی کافی نیست بلکه لازم است برای ماندگار شدن در ذهن و فکر مخاطبان برنامه‌ریزی و طراحی کنیم و روی این موضوع فکر کنیم که چطور خود، محصول و یا ایده‌ی خود را معرفی کنیم که جایی در ذهن مشتریان داشته باشیم. توانایی‌ها و تخصص خود را چگونه مختصر و مفید و البته تاثیرگذار به دیگران نشان دهیم تا اعتبار و جایگاه ویژه‌ای به دست آورده و فرصت‌های فوق‌العاده‌ای پیش روی بیافرینید. دیگر یک ارائه معمولی و کلیشه‌ای پاسخگوی نیاز مخاطبان نیست زیرا مخاطبان ما خواهان و لایق این هستند که بیشتر از همیشه به وقت و زمان آن‌ها احترام بگذاریم و در فرصت محدود که در اختیارمان قرار می‌دهند با یک ارائه اثربخش و معرفی متمایز، به طرح ایده‌‌‌‌ ناب خود، همراه با نمونه‌هایی از آن تفاوت محسوسی در زندگی و نگرش آنها بوجود آوریم. 

برای شرکت در کارگاه، لطفا فرم پیش ثبت نام را پر کنید.

 

Top